Након одржане песничке вечери у “Руском дому“ посвећеној братству два народа разговарао сам са актуелним председником Удружења српских књижевника у отаџбини и расејању – УСКОР и некадашњим председником Удружења писаца Србије – УПС, песником Бранком Станковићем.
- УСКОР и Удружење писаца Србије остварују сарадње са значајним актерима у области Културе у Србији и дијаспори, да ли постоје услови за програмско финансирање пројеката?
И УСКОР и УПС су уназад неколико година конкурисали на јавним конкурсима ради приикупљања предлога за финансирање или суфинансирање из буџета града Београда, пројеката у култури на пољу стваралаштва у књижевности. Сви наши пројекти су од стране еминентних књижевника стручно одрађени, а везано за књижевне конкурсе.
Циљ сваког нашег пројекта је традициоиални утицај на књижевни развој и одржање српског језика ћириличноr писма, како у земљи тако и у расејању, а нарочито међу ученицима основних и средњих школа.
Одговор је Да, услови за програмско финансирање пројеката постоје, али реализација тих услова не зависи од нас писаца, већ од структура који одлучују о томе.
2. Има ли по Вашем мишљењу могућности за коришћење репрезентативног простора за Удружење и каква је тренутна опција за редовне скупове чланова?
И УСКОР и УПС тренутно користе исте просторије два пута месечно у Музеју науке и технике. УСКОР и УПС су удружења које сачињавају српски књижевници из отаџбине, као и они расути свуда по свету, књижевници са територије бивше нам заједничке земље, без обзира на верску и националну припадност, као и језик којим rоворе и пишу.
Наиме, циљеви и задаци удружења заснивају се на окупљању свих књижевних стваралаца из отаџбине и расејања да се подстичу боља стваралаштва и тако се узајамно могу развијати превасходно негујући свој језик, културу и живу реч свога народа ма где били, живели и радили. Затим, да се испомажу у издавању својих дела и да се популарише књижевно стваралаштво уопште.
Наша идеја је да имамо сарадњу са свима онима који лепо пишу, самим тим и проширимо наше огранке како у отаџбини тако и у дијаспори.
Наша удружења имају струковни карактер и садржај и имају потребу да помогну младима кроз креативне радионице за ученички узраст основних и средњих школа. На тај начин допринели би великом подстицају омладине да активно учествују у свом креативном развоју бављењем књижевним активностима.
Поред веома активног учешћа ученичког узраста на нашим међународним књижевним конкурсима, (где конкуришу школе орrанизовано), стварањем услова за несметани рад у одговарајућим просторијама. постигли би стабилнији и орrанизованији утицај на подстицање младих на сопствене креативности.
Сматрам, да УСКОР и УПС оправдано заслужују да добију могућност коришћења репрезентативноr простора.
3. Својим личним примером показали сте да снага српске поезије може да се изрази у различитим темама, реците нам нешто о Вашој скорије објављеној збирци „Коме сузе ја да дам“?
Збирка песама „Коме сузе ја да дам “ настала је као плод вишегодишњег трагања за најлепшим осећањима које је Бог подарио људској души. На caму помисао „љубав“, када усхићеност и занесеност заслепљују разум, када је душа између јаве и сна и када се та иста душа и тело преобразе у секунди, не постоји биће које у тим блаженим тренуцима не доживљава истинско испуњење и катарзу свог постојања за које само свом Творцу може да захвали. Ово узвишено осећање које нам је дато на дар и које свако у свом животу мора једном да доживи, јесте благодат која буди и најмањи атом у организму, који затим несхватљивом брзином прелети неслућене пределе, да би се истим путем вратио назад. Да ли ишта лепше од овога постоји?
4. Да ли Удружење по Вашем мишљењу може уживати већу институционалну подршку у Србији?
И УСКОР и УПС заслужују већу институционалну подршку у Србији. И једно и друго удружење имају преко 400 регистрованих чланова. Навешћу значајније писце и књижевнике који су били наши чланови:
-Академик Драгомир Драган Колунџија
-Академик Матија Бећковић
-Љубивоје Ршумовић – књижевник ( изразио је жељу да постане члан оба удружења )
-Мира Алечковић – књижевник
-Раша Попов
-Коста Нађ – почасни председник ( 1984. ), генерал армије ЈНА и народни херој Југославије
-Душанка Нађ- носилац споменице 1941. члан Председништва ЗККС и заменик председника Одбора „Песничке штафете „
-Арсен Дедић- естрадни уметник, Загреб
-Миодраг Шијаковић – заменик председника ЗККС, књижевни критичар
-Миливоје Распоповић – председник ЗККС и Организационог одбора “ Песничке штафете“
-Душан Богданов – Сенко, почасни председник ( 1985. )
-Катарина Костић – дугогодишњи председник клуба „Десанка Максимовић“ из Торонта
-Ани Стајкова – књижевница заступљена у преко 100 светских зборника, Пловдив – Бугарска
-Др.Марјан Рожич- члан Председништва СК ССРН Југославије Марин Цетинић – почасни председник ( 1983. )
-Марима Феличија Мунтеану- књижевник
-Василије Васа Пештерац- књижевник
-Славица Иванчица- књижевник
-Јосип Хохњец – књижевник, Хрватска
-Иванка Менес – књижевник, Немачка
-Драгољуб Бели ( Јордан ) Стојиљковић – књижевник
-Ружица Пфајфер – књижевмик, Немачка
-Марчок Андреј – књижевник, Аустралија
-Славко Черни – књижевник, Аустралија
-Др Радмила Шехић – оснивач Удружења лекара писаца „Видар „
-Властимир Станисављевић ( Шаркаменац ) – књижевник, Француска
-Драган Жиrић- књижевник
-Ненад Радош- књижевник
-Ануш Балајан- књижевник, Јерменија
и многи други …
5. Да ли бисте могли да наведете неке од наредних догађаја који су у плану?
Напоменуо бих неколико претходних културних догађаја:
- Промоција Зборника радова савремених писаца под насловом „Пешчаник трајања“, у кући Ђуре Јакшића, као и хуманитарна акција прикупљања новчаних средстава за лечење писца УСКОР-а Василија Урошевића.
- Неколико песничких манифестација у кући Ђуре Јакшиhа и у Галерији 73.
- Комеморативни скуп у Културном центру Панчево поводом обележавања 25. година од БИТКЕ НА KOШAPAМA.
- Хуманитарна акција у ЗОО- врту ради прикупљања новчаних средстава за лечење писца УСКОР-а Василија Урошевића .
- Песничко вече УСКОР-а и УПС-а у Руском дому, посвећено братству два народа Срба и Руса на дан рођења великог руског књижевника Александра Сергејевича Пушкина.
- У наредном периоду у кући Ђуре Јакшића до краја rодине је заказано 5 књижевних манифестација и још 4 су у плану.
- У ранијем договору са Градском општином Стари град, писци УСКОР-а и УПС-а два пута месечно представиће се ученичком узрасту основних и средњих школа на тој територији.
- На скупштинском заседању оба Удружења донеће се одлука о објављивању међународних књижевних конкурса.